سیم و کابل ها، بررسی انواع سیم و کابل

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.

سیم و کابل چیست ؟

این پرسش به ظاهر ساده تعاریف غلط و رایج بسیاری را بدنبال داشته است که ما قصد داریم در اینجا با تعریف درست سیم و کابل ، و معرفی انواع سیم و کابل در بازار شامل سیم و کابل های مخابراتی ، سیم و کابل های ساختمان و شبکه به شما در انتخاب بهترین سیم  بازار یاری برسانیم .

چه تفاوتی بین cable و wire وجود دارد ؟

سیم و کابل همانطور که از نامشان پیداست و همه ما میدانیم برای انتقال برق و ولتاژ استفاده میشوند. برای محافظت از هادی دربرابر عوامل مختلف مانند خطر برق گرفتگی ، نشتی و یا حفاظت فیزیکی لایه ای تحت عنوان پوشش عایق روی آن کشیده می شود . سیم یک هادی الکتریسیته + یک لایه پوشش عایق است . به عبارت ساده تر سیم به یک یا چند رشته فلز که 99 درصد موارد فلز مس هست گفته میشود که داخل یک قالب پلاستیکی پیچیده شده است . کابل ( (cableاز چند رشته سیم با یک روکش پلاستیکی بزرگتر تشکیل شده و هرچه ضخیم تر باشد بهتر است .

 

انواع سیم و کابل در بازار

گوناگونی انواع سیم  ها به چندین هزار نوع مختلف میرسد اما میتوان بعضی از آنها را طبق پارامترهای معین دسته بندی کرد. 6عامل اصلی طبقه بندی سیم  ها :

  • سطح ولتاژ
  • نوع عایق و روکش
  • تعداد رشته ها
  • نوع هادی و ساختار آن
  • نوع حفاظت الکتریکی
  • نوع کاربرد

سیم ها در حالت کلی به سه نوع  مفتولی یا تک رشته ای ، سیم های نیمه افشان و سیم های افشان یا چند رشته ای ، تقسیم میشوند .

سیم مفتولی (تک رشته ای)  :

سیم مفتولی از  یک سیم مسی یک رشته تشکیل شده  که به سیم خشک نیز معروف است . جهت فرم کاری داخل تابلو های برق کاربرد دارد. هادی سیم های مفتولی از مس استاندارد با پوشش پی وی سی است . ولتاژ این نوع سیم، ۷۵۰-۴۵۰ می باشد .

سیم نیمه افشان :

سیم های نیمه افشان ساختمانی مشابه سیم های تک رشته ای و ولتاژ برابره 450-750  دارند . اما در مواقعی که نیاز به انعطاف بیشتر است سیم های نیمه افشان را بکار میگیرند .

سیم افشان (چند رشته ای) :

سیم های افشان از تعداد زیادی رشته های نازک مسی تشکیل شده اند که در سیم کشی ساختمان کاربرد دارند. ساختمان تشکیل دهنده این نوع سیم مانند سیم های مفتولی و نیمه افشان است اما ولتاژ نامی آن ۵۰۰-۳۰۰ ولت است.سیم های افشان به سیم نرم معروفند و قابلیت انعطاف این سیم نسبت به سیم های نیمه افشان به نسبت بیشتر است.

مقایسه ویژگی سیم ها :

مقاومت الکتریکی سیم افشان از سیم مفتولی کمتر است ، زیرا سطح مقطع سیم افشان به علت وجود فاصله میان لایه های مختلف سیمهای به هم تابیده، بیشتر است. هزینه تولید سیم افشان از سیم مفتولی بیشتر است، در نتیجه سیم افشان به نسبت سیم مفتولی گرانتر است.

 

سیم و کابل دو اصطلاح پرکاربرد در رشته‌ی برق هستند. این دو کلمه اغلب با هم اشتباه گرفته می‌شوند،. انواع مختلف سیم و کابل نیز باهم متفاوت بوده و کاربرد جداگانه ای دارند.

انواع کابل به صورت تیتروار و ویژگی مرغوبیت :

کابل های برق(NYY, NYRY, N2XY, N2XH, N2XH fr)

کابل های شبکه (CAT5E UTP, CAT6 UTP)

کابل های خاص(AVS, Railway Signal Cable)

کابل های کنترل (NYSLY, NYSLYCY, NYM, LIYY, LIYCY)

کابل های مخابراتی (ژله فیلد خاکی، ژله فیلد کانالی، هوایی ساده، هوایی مهاردار)

کابل های ابزار دقیق (درسیستم های کنترلی جهت ارسال ودریافت سیگنال های دیجیتال و آنالوگ از تجهیزات)

مرغوبیت سیم و کابل :

سطح بیرونی سیم و کابل باید صاف و فاقد هرگونه فرورفتگی و برجستگی باشد.

قطر زیاد عایق یا غلاف سیم وکابل دلیلی مبنی بر مرغوب بودن آن محصول نیست.

هنگامی که سیم و کابل را توسط سیم چین از سطح مقطع برش میزنیم باید هادی (مس) در مرکز قرار گرفته باشد .

عایق سیم هنگام جداسازی از هادی باید به آسانی و به صورت کشسان از روی مس جدا گردد.