سیم و کابل نسوز

سیم نسوز چيست ؟

سیم و کابل نسوز، سیم های اند که در برابر حرارت بالا مقاوم هستند سیم های نسوز به دلیل ساختار نسوز بودن و مقاوم بودن در برابر حرارت بالا معمولا جنس روکش این نوع از سیم ها سیلیکون است. به طور کلی تمامی سیم هایی که تحمل حرارتی بالایی در مقابل حرارت و شوک الکتریکی را داراست در خانواده سیم های نسوز دسته بندی می شوند. الباقی سیم های موجود در بازار سیم های معمولی یا سیم قابل اشتعال هستند.

چرا باید از سیم و کابل های نسوز استفاده کنیم

سیم و کابل نسوز با هدف حفظ عملکرد طبیعی دستگاه‌ها در هنگام حوادث غيرمترقبه و همچنين آتش سوزي مورد استفاده قرار می گیرند. قابل ذكر است كه نسوز بودن این نوع سیم ها و کابل به این معنا نیست که آتش نمی‌گیرند؛ بلکه به این معناست که توانايي مقاومت در برابر آتش و حرارت بالا را دارا هستند. سیم  نسوز یکی از انواع مهم سیم و کابل محسوب می‌شود که در مراکزی از قبیل بیمارستان‌ها، صنایع هوایی ،صنایع ریلی، نیروگاهها، صنایع تولید فولاد و آهن، کارخانجات نوردسازی و ریخته گری، صنایع متالوژی، شیمی و پتروشیمی و کارخانجات سیمان، شیشه و سرامیک مورد استفاده قرار می گیرد و همچنين در سیستم‌هایی مانند سیستم اعلام حریق و مواردی از این دست کاربرد دارد. در مراکزی مانند بیمارستان‌ها که جان افراد به عملکرد پیوسته تجهیزات پزشکی بستگی دارد؛ استفاده از سیم  نسوز از اهمیت بالایی برخوردار است. با توجه به اهمیت این نوع سیم و کابل ها انتخاب بهترین نوع متناسب با هدف و کاربرد آن حیاتی به نظر می‌رسد. مهترين معيار در انتخاب سيم و كابل نسوز مدت زمان مقاوت در برابر آتش‌گیری محسوب مي شود.  کابل نسوز باید بتواند حداقل سی دقیقه در برابر آتش مقاومت از خود نشان دهد. سیم و کابل نسوز در انواع مختلفی از قبیل  کابل نسوز سیلیکونی ، سیم و کابل نسوز تفلون با مغز مس، سیم  نسوز مس قلع اندود شده و سیم و کابل نسوز مس نقره اندود شده  عرضه می‌شود.

انواع سیم نسوز :

سیم و کابل نسوز انواع مختلفی دارد، آگاهی از نوع سیم و کابل نسوز و دانستن انواع آن ها می تواند شما را در انتخاب بهتر و مناسب تر سیم و کابل کمک کند.

۱ـ سیم نسوز با روكش پي وي سي (PVC fireproof wire)

یکی از انواع سیم های نسوز، سیم نسوز با روکش پی وی سی است. این سیم ها تحمل حرارتی نسبتا پایین تری را دارند و در دمای ۱۸۰ سانتی گراد به اشتعال نزدیک می شوند.

۲ـ سیم نسوز سیلیکونی (Silicone fireproof wire)

نوعي از سيم هاي نسوز، سیم های نسوز سیلیکونی هستند كه به سبب جنس سيليكوني آن ها ، مي توان در مدت زمان طولاني در دماي 200 درجه سانتي گراد از آنها استفاده نمود. این سیم های نسوز سیلیکونی قابليت تحمل 250 درجه سانتي گراد را دارا هستند.

۳ـ  سیم دو روکش نسوز (Double Fireproof Wire)

نوعي ديگر از سيم هاي نسوز، سیم دو روکش نسوز هستند كه علاوه بر پوشش ابتدايي داراي پوششي از جنس فايبرگلاس مي باشند كه مي توانند تا 750 در جه سانتي گراد را تحمل كنند.