پروژکتور متال هالید

پروژکتور چیست

پروژکتورها چراغ های روشنایی برزرگی هستند که در محیط های بزرگ ماننده ساختمان های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند. از پروژکتور ها برای زیبا سازی ساختمان ها در نور پردازی استفاده می شود. مورد استفاده دیگر پروژکتورها برای روشنایی بیلبورد ها است. همچنین در میادین ورزشی و سالن ها ورزشی از پروژکتور ها استفاده می شود.

پروژکتور متال هالید

این پروژکتور همانند لامپ بخار جیوه ساختمانی مشابه دارد. پروژکتور متال هالید از دوجداره از کوارتز یا از سرامیک ساخته شده است. نقش جداره بیرونی این پروژکتور علاوه بر محافظت بیشتر وظیفه از عدم انتشار پرتوهای فرابنش را دارد. از معایب این نوع لامپ ها می توان به آسیب رساندن جدی به چشم و پوست انسان در هنگام شکستن لامپ داخلی این نوع پروژکتور نام برد.لامپ‌های متال هالید دارای بالاترین میزان ضریب تشخیص رنگ است و در اماکنی که نیاز به تشخیص رنگ نور وجود دارد مانند میدان‌ های ورزشی، نورپردازی نمای ساختمان‌های بزرگ و… به کار می روند.

پروژکتور متال هالید با داشتن نور سفید و درخشنده در کنار رنگ بسیار خوب و نیز راندمان قابل قبول، می تواند یک از مناسب ترین محصولات روشنایی باشد. این نوع لامپ‌ها در محدوده 20 تا 2000 وات تولید شده‌اند که لامپ‌های با فشار نوری پائین‌تر در روشنایی داخلی و لامپ‌های با توان متوسط (150-250-400) برای تامین روشنایی سالن‌های کارخانجات و همچنین معابر شهری و لامپ‌های با توان بالا در سایر کاربردها نظیر استادیوم‌های ورزشی، محوطه‌های خیلی بزرگ و… مورد استفاده قرار می‌گیرند.

معایب پروژکتور های متال هالید

یکی از معایب این پروژکتور ها این که شروع به کار لامپ آن بسیار طولانی بوده و چند دقیقه به طول می انجامد، در این هنگام این نمک ها به فلز تشکیل دهنده خود (ید) تبدیل می گردند و بخار حاصل از آن ها، نور هایی در طول موج خود ایجاد می کنند، به این ترتیب نور این لامپ به رنگ زرد نزدیک تر می گردد. این لامپ برای روشن‌شدن به الکترود کمکی نیازی ندارد. نکته دیگر این که در بازار گاهی به  اشتباه به این لامپ‌ها لامپ هلیم نیز گفته می‌شود.

بعد از خاموش کردن پروژکتور نیاز به 3 دقیقه صبر برای سرد شدن آن است، تا بتوان دوباره پروژکتور را روشن کرد. همچنین رو شن و خاموش کردن زیاد این نوع چراغ باعث کم شدن عمر مفید آن شود.