تفاوت لامپ ال ای دی LEDبا لامپ کم مصرف CFL

از جمله مضرات لامپ های کم مصرف معمولی و لامپ مهتابی ،اثر مخرب پرتوهای نوری لامپ های مهتابی یا فلورسنت برروی پوست بدن است که به دلیل وجود اشعه ماوراء بنفش در این لامپ ها می باشد. پرتوهای فرابنفش موجود در لامپ های کم مصرف معمولی و فلورسنت ها باعث افزایش سرعت ابتلا به بیماری های پوستی، سرگیجه و میگرن در افراد مبتلا به صرع می شود. همچنین این پرتوها موجب کک و مک و آب مروارید می شود. از معایب دیگر لامپ های کم مصرف وجود مقدار کمی جیوه در آنها می باشد که این مقدار حدود ۵ میلی گرم می باشد که علاوه بر اثرات مخربی که بر روی بدن انسان دارد، درصورت شکستن لامپ مقداری از جیوه موجود در لامپ به صورت بخار قابل استنشاق آزاد می شود و قسمتی از آن به شکل پودر سفید رنگ لطیفی می شود که لمس کردن آن مضر است.
تفاوت لامپ کم مصرف با لامپ led

اگرتاکنون به چند فروشگاه الکتریکی رفته باشید تا برای منزل خود لامپ تهیه کنید، بدون شک با تعداد زیادی مدل‌های متنوع لامپ‌های کم مصرف یا لامپ‌های ال ای دی  ( led) مواجه شده اید؛ لامپ‌هایی با شکل‌ ظاهری ،میزان مصرف برق و عمر متفاوت. ما در فروشگاه برق و صنعت پارسا برای آسان کردن انتخاب شما به نوشتن این مقاله پرداختیم. درادامه سعی ما برآن است که پاسخ بسیاری از سوالات متداول شما را در رابطه با ارجحیت انتخاب لامپ کم مصرف یا لامپ ال ای دی فراهم کنیم.

لامپ ال ای دی (LED)

لامپ ال ‌ای ‌دی نوعی از لامپ‌های حالت جامد است که برای روشنایی از دیود نورافشان استفاده می‌کند. این لامپ‌ها که در ابتدا بیشتر کاربردشان به عنوان یک چراغ قرمز رنگ در درون دستگاه‌های الکترونیکی بود، با توجه به کم مصرف بودن نسبت به سایر لامپ‌ها، عمر بسیار بالا و فناوری جدید ساخت به رنگ‌های دیگر توانسته‌اند جای خود را در صنعت روشنایی در دنیا باز کنند.

ویژگی لامپ ال ای دی LED

  1. مصرف انرژی: ال ای دی ها در حال حاضر قادر به تولید خروجی 135لومن بر وات هستند.
  2. طول عمر بالا: در صورت مهندسی مناسب،50 هزار ساعت یا بیشتر عمر میکنند.
  3. ال ای دی ها از مواد صلب و جامد ساخته شده اند،و در آن فیلامان یا لامپی کانالی وجود ندارد که بخواهد بشکند.
  4. نور عالی: لامپ ال ای دی رنگ ها را مانند منابع دیگر از قبیل فلوئروسنت محو نمی کنند، و در نتیجه برای نمایش ها و کاربردهای مربوطه عالی هستند.
  5. سازگار با محیط زیست: ال ای دی ها در بر دارنده ی جیوه یا دیگر مواد مضر و خطرناک نیستند.

 

لامپ های  کم مصرف CFL

لامپ کم‌ مصرف یا لامپ فلورسنت فشرده، از خانوادهٔ لامپ‌های فلورسنت است.  دلیل طراحی لامپ های کم‌مصرف، جایگزین‌شدن با لامپ‌های رشته‌ای پرمصرف هستند ، و سرپیچ آن ها مانند لامپ‌های معمولی است. در مقایسه با لامپ‌های معمولی، این لامپ‌ها همان نور را تقریباً تولید می‌کنند اما  بامصرف برق کمتر و عمر طولانی‌تر، اگرچه قیمتشان بالاتر است.

 

ویژگی لامپ کم های مصرفCFL

  1. میزان نوردهی : به عنوان مثال میزان نوردهی یک لامپ رشته ای 100 وات معادل با یک لامپ های کم مصرف 18 وات است.
  2. مصرف انرژی: میزان مصرف انرژی در لامپ های کم مصرف تقریبا 18 درصد لامپهای رشته ای است.
  3. طول عمر: طول عمر لامپ های کم مصرف 8 برابر یک لامپ رشته ای است.
  4. حرارت: حرارت ایجاد شده در اطراف لامپ های  کم مصرف بسیار کمتر از حرارت ایجاد شده در اطراف لامپ های رشته ای می باشد که خود می تواند باعث کاهش میزان سرمایش مورد نیاز در ساختمان ها گردد.
  5. لامپ کم مصرف جیوه دارد: یکی از بخش‌های مهم تشکیل‌ دهنده لامپ های کم مصرف گاز مخلوط شده از ترکیب جیوه و آرگون است.

 

تفاوت لامپ ال ای دی LED با لامپ های  کم مصرفCFL

مضرات لامپ کم مصرف : از جمله مضرات لامپ های کم مصرف معمولی و لامپ مهتابی ،اثر مخرب پرتوهای نوری لامپ های مهتابی یا فلورسنت برروی پوست بدن است که به دلیل وجود اشعه ماوراء بنفش در این لامپ ها می باشد. پرتوهای فرابنفش موجود در لامپ های کم مصرف معمولی و فلورسنت ها باعث افزایش سرعت ابتلا به بیماری های پوستی، سرگیجه و میگرن در افراد مبتلا به صرع می شود.

همچنین این پرتوها موجب کک و مک و آب مروارید می شود. از معایب دیگر لامپ های کم مصرف وجود مقدار کمی جیوه در آنها می باشد که این مقدار حدود ۵ میلی گرم می باشد که علاوه بر اثرات مخربی که بر روی بدن انسان دارد، درصورت شکستن لامپ مقداری از جیوه موجود در لامپ به صورت بخار قابل استنشاق آزاد می شود و قسمتی از آن به شکل پودر سفید رنگ لطیفی می شود که لمس کردن آن مضر است.

 

قیمت واقعی لامپ ال ای دیLED : اگرچه قیمت یک عدد لامپ LED از یک لامپ  کم مصرف فلورسنت بیشتر می باشد ولی به علت کاهش زیاد مصرف برق، طول عمر بسیار زیاد و هزینه های کابل کشی به مراتب بسیار مقرون به صرفه تر خواهد بود.

 

اندازه کوچک: اندازه کوچک لامپ های LED نسبت به میزان نور تولید شده سبب انعطاف پذیری زیاد برای طراحی این لامپ شده است. به صورتی که با قراردادن چند عدد از آنها بر روی برد الکترونیک، نورکافی ایجاد می شود، در صورتی که اندازه بزرگ لامپهای کم مصرف و غیر قابل انعطاف بودن آنها فضای زیادی را برای نصب لازم دارد.

اگر شما هم تجربه ای در مورد لامپ های کم مصرف معمولی یا لامپ های led  دارید با ما در میان بزارید.